برندسازی و هر آنچه باید در مورد آن بدانید

2022-07-12 18:56:12
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 12 دقیقه
برندسازی و هر آنچه باید در مورد آن بدانید
شاید مهم ترین خواسته و آرزوی هر کسب و کاری شناخته شدن آن در بین عموم مردم باشد. اگر صاحب یک کسب و کا...

شاید مهم ترین خواسته و آرزوی هر کسب و کاری شناخته شدن آن در بین عموم مردم باشد. اگر صاحب یک کسب و کار باشید خوب می دانید که برند شدن در جامعه تا چه میزان حائز اهمیت است. امروز در رزومیتو قصد داریم به موضوع برند و برندینگ بپردازیم و این مسئله را باز کنیم.

 

در این مقاله خواهید خواند
برند و تعریف آن
برندسازی چیست ؟
برندینگ چطور اتفاق می افتد ؟
مهم ترین نکات برای برند سازی

 

برند چیست؟

برند یک ویژگی یا مجموعه ای از ویژگی هایی است که یک سازمان را از سازمان دیگر متمایز می کند. یک برند معمولاً از یک نام، شعار، لوگو یا نماد، طرح، صدای برند و موارد دیگر تشکیل شده است. همچنین به تجربه کلی مشتری در هنگام تعامل با یک تجارت - به عنوان یک خریدار، مشتری، دنبال کننده رسانه های اجتماعی یا صرفاً رهگذر اشاره دارد. اگر کارآفرینان موفق را بشناسید و دنبال کنید حتما می دانید که هر کدام صاحب یک یا چند برند هستند و این نشان می دهد که تا چه اندازه برندسازی حائز اهمیت است و بهتر بگوییم چقدر خواستنی و ارزشمند است.

برندسازی چیست؟

برندسازی فرآیند تحقیق، توسعه و به کارگیری یک ویژگی متمایز یا مجموعه ای از ویژگی ها در سازمان شما است تا مصرف کنندگان بتوانند برند شما را با محصولات یا خدمات شما مرتبط کنند. مطمئنا برندسازی می تواند از شکست کسب و کار شما جلوگیری کند اما قطعا برندسازی به این راحتی ها هم نیست که اگر بود همه می توانستند این مهم را به انجام برسانند و امروز وقتی صحبت از برند می کردیم سریعا چند کسب و کار ایرانی مانند دیجی کالا و اسنپ و یکی دو مورد دیگر به ذهن نمی آمدند.

به عنوان مثال، برند کوکاکولا یکی از شناخته شده ترین آرم ها و داستان های رنگی در سراسر جهان است. حروف کلاسیک قرمز و سفید، آثار هنری پر جنب و جوش، و فونت متمایز بیش از یک قرن دوام آورده است.

برند کوکاکولا پس از گذراندن آزمون زمان، گواهی بر قدرت برندسازی ثابت و موفقی است که مصرف کنندگان آن را دوست داشته اند.

برند کوکاکولا

همانطور که گفته شد، نام تجاری یک فرآیند تکراری است و نیاز به ارتباط با قلب مشتریان و کسب و کار شما دارد. به دلایل مختلفی مهم است - و ما در زیر به آنها خواهیم پرداخت.

نام تجاری شما بدون شک یکی از مهم ترین دارایی های سازمان شما است. این به سازمان شما هویت می بخشد، کسب و کار شما را به یاد ماندنی می کند، مصرف کنندگان را تشویق می کند از شما خرید کنند، از بازاریابی و تبلیغات شما حمایت می کند و باعث افتخار کارمندان شما می شود.

نام تجاری می تواند عامل تعیین کننده برای مصرف کنندگان در هنگام تصمیم گیری برای خرید باشد. در واقع، یک مطالعه نشان داد که کاربرانی که احساس می‌کنند با یک برند ارتباط برقرار می‌کنند، دو برابر بیشتر از افرادی که این ارتباط را ندارند، پول خرج می‌کنند.

برندسازی به کسب و کار شما هویتی فراتر از محصول یا خدماتش می دهد. به مصرف کنندگان چیزی برای ارتباط و ارتباط با آنها می دهد.

برندسازی کسب و کار شما را به یاد ماندنی می کند. این چهره شرکت شما است و به مصرف کنندگان کمک می کند تا کسب و کار شما را در هر رسانه تشخیص دهند (که بعداً در مورد آن صحبت خواهم کرد).

برندسازی از تلاش‌های بازاریابی و تبلیغاتی شما پشتیبانی می‌کند. این به تبلیغ شما کمک می کند تا آن ضربه اضافی را با تشخیص و تأثیر بیشتر انجام دهد.

برندسازی باعث غرور کارمندان شما می شود. وقتی شرکت خود را برند می کنید، نه تنها هویت کسب و کار خود را می دهید، بلکه یک محل کار معتبر و بسیار مورد توجه ایجاد می کنید. برندسازی قوی کارکنان قوی را به همراه می آورد.

برندسازی چه شرایطی دارد ؟

در اینجا برخی دیگر از کلمات کلیدی مرتبط با برند وجود دارد که باید بدانید. آنها اهمیت و ارزش برندسازی کسب و کار شما را بیشتر نشان می دهند.
آگاهی از برند

آگاهی از برند به میزان آشنایی عموم و مخاطبان هدف شما با برند شما اشاره دارد. آگاهی از برند بالا منجر به این می‌شود که از برندها به عنوان «پرطرفدار»، «پرسروصدا، یا «محبوب» یاد شود. آگاهی از برند مهم است زیرا مصرف کنندگان اگر از برند شما آگاه نباشند نمی توانند خرید از برند شما را در نظر بگیرند.

گسترش نام تجاری

توسعه برند زمانی است که شرکت‌ها نام تجاری خود را برای توسعه محصولات جدید در صنایع و بازارهای جدید گسترش می‌دهند. ماشین چمن زنی هوندا یا ملافه مارتا استوارت را در نظر بگیرید. توسعه‌های برند به شرکت‌ها (یا افراد) این امکان را می‌دهد تا از آگاهی و ارزش ویژه برند برای ایجاد جریان‌های درآمد بیشتر و تنوع بخشیدن به خطوط تولید استفاده کنند.

هویت نام تجاری

هویت برند شخصیت کسب و کار شما و قولی است که به مشتریان خود می دهید. این چیزی است که شما می خواهید مشتریانتان پس از تعامل با برند شما، از آن کنار بروند. هویت برند شما معمولاً از ارزش های شما، نحوه ارتباط شما با محصول یا خدمات خود و آنچه می خواهید مردم در تعامل با آن احساس کنند، تشکیل شده است.

مدیریت برند

مدیریت برند به فرآیند ایجاد و حفظ برند شما اشاره دارد. این شامل مدیریت عناصر ملموس برند شما (راهنمای سبک، بسته بندی، پالت رنگ) و عناصر نامشهود (چگونه توسط مخاطبان هدف و پایگاه مشتری شما درک می شود) است. برند شما یک دارایی زنده است و باید آن را مدیریت کرد.

شناخت برند

شناخت برند به این معناست که مصرف‌کننده (به طور ایده‌آل در بین مخاطبان هدف شما) چگونه می‌تواند برند شما را بدون دیدن نام کسب‌وکارتان شناسایی و شناسایی کند - از طریق لوگو، برچسب‌ها، جینگل، بسته‌بندی یا تبلیغات شما. این مفهوم با یادآوری نام تجاری همراه است، که توانایی فکر کردن به یک نام تجاری بدون هیچ شناسه دیداری یا شنیداری است.

اعتماد برند

اعتماد به برند به این اشاره دارد که مشتریان و مصرف کنندگان چقدر به برند شما اعتقاد دارند. آیا به وعده های بازاریابی خود عمل می کنید؟ آیا فروشندگان و خدمات مشتریان شما فراتر از آن هستند؟ این چیزها می تواند باعث ایجاد اعتماد در بین مشتریان شما شود، که در دنیایی که تنها 25٪ از مردم در کسب و کارهای بزرگ احساس اطمینان می کنند، مهم است.

چگونه یک برند بسازیم
مخاطب هدف خود را مشخص کنید.
ماموریت خود را مشخص کنید
ارزش ها، ویژگی ها و مزایای خود را تعریف کنید.
صدای برند خود را پیدا کنید
برند خود را بازاریابی کنید

 

در اینجا نحوه ایجاد یک نام تجاری - یا شروع فرآیند تغییر نام تجاری فعلی شما آمده است.

چیزهای زیادی در مورد یک برند وجود دارد، و هنگام ساخت یک برند قوی باید موارد زیادی را در نظر گرفت. بنابراین، یک دفترچه بردارید و ایده ها را در حین حرکت در این بخش یادداشت کنید. توجه داشته باشید که برندسازی یک فرآیند تکراری است، بنابراین ممکن است برخی از این مراحل را در هنگام طوفان فکری و ساختن برند خود تکرار کنید.

1. مخاطبان هدف خود را مشخص کنید.

برندسازی منجر به آگاهی، شناخت، اعتماد و درآمد می شود. ما در مورد آن صحبت کرده ایم. اما بیایید یک قدم به عقب برداریم و بفهمیم که اینها از کجا سرچشمه می گیرند: مصرف کنندگان. و نه فقط هر مصرف کننده ای - مخاطبان و مشتریان هدف شما.

اگر برند شما با مخاطبان شما طنین انداز نشود، به آن آگاهی، شناخت، اعتماد و درآمد منجر نخواهد شد. اینجاست که تحقیقات بازار هدف مطرح می شود.

قبل از فشار دادن قلم به کاغذ (یا مکان نما روی سند دیجیتال)، باید بدانید که نام تجاری شما با چه کسی صحبت می کند. محصول شما به چه کسی خدمت می کند؟ مشتری ایده آل شما کیست؟ چرا از ابتدا کسب و کار خود را ایجاد کردید؟

آنچه در مورد بازار هدف و شخصیت های خریدار می آموزید، بر تصمیمات برندسازی شما تأثیر می گذارد، بنابراین این مرحله را اولویت اول خود قرار دهید.

2. ماموریت خود را مشخص کنید

بیایید به سوالی که در مرحله قبل پرسیدم برگردیم: چرا کسب و کار خود را ایجاد کردید؟ پاسخ دادن به این به شما کمک می کند تا بیانیه ماموریت خود را بسازید، که هدف و اشتیاق شما را به عنوان یک سازمان مشخص می کند.

قبل از اینکه بتوانید برندی بسازید که مخاطبان شما آن را بشناسند، ارزش قائل باشند و به آن اعتماد کنند، باید بتوانید هدفی را که کسب و کارتان ارائه می دهد، به اشتراک بگذارید. سپس، هر بخش از برند شما (لوگو، شعار، تصاویر، صدا و شخصیت) می تواند آن ماموریت و چشم انداز را منعکس کند.

بیانیه ماموریت شما یک بلوک ساختمانی از مانیفست برند شما است، که دربرگیرنده چرایی وجود سازمان شما و اینکه چرا مردم باید به برند شما اهمیت دهند.

3. ارزش ها، کیفیت ها و مزایای منحصر به فرد خود را تعریف کنید.

احتمالاً مشاغل زیادی در صنعت و جایگاه شما وجود دارد. تمرکز بر روی رقابت آسان است (و زمان و مکانی برای تجزیه و تحلیل رقابتی وجود دارد)، اما در حال حاضر، بیایید روی شما تمرکز کنیم.

چه چیزی کسب و کار شما دارد که هیچ کس نمی تواند آن را تقلید کند (به طور قانونی)؟ برند شما

به همین دلیل، باید اطمینان حاصل کنید که نام تجاری شما از عناصری تشکیل شده و از عناصری الهام گرفته شده است که فقط متعلق به شما هستند: ارزش ها، مزایا و ویژگی هایی که شرکت شما را منحصر به فرد می کند.

چند لحظه وقت بگذارید و فهرستی از آنچه کسب و کار شما را از دیگران متمایز می کند یادداشت کنید. من در مورد ویژگی های محصول (مانند ظاهر، اجزا یا قابلیت ها) صحبت نمی کنم. منظور من این است که چگونه محصولات یا خدمات شما زندگی را بهبود می بخشد و به موفقیت کمک می کند.

احتمالاً هرگز نام آلانی نو را نشنیده اید. آنها یک شرکت تغذیه هستند که در زادگاه من لوئیزویل، کنتاکی مستقر هستند. من ویتامین‌هایشان را سفارش می‌دهم زیرا 

  • 1) ثابت شده که کار می‌کنند، 
  • 2) به برند اعتماد دارم و به آن احترام می‌گذارم (و عالی است!).

در وب سایت خود، آنها به وضوح و به سادگی ارزش ها و مزایای منحصر به فرد خود را به عنوان بخشی از برند کلی خود بیان کرده اند. برجسته کردن این موارد باعث می شود مشتریانی مانند من به راحتی به محصولات خود اعتماد کنند و آنها را نسبت به رقبا انتخاب کنند.

4. دارایی های بصری خود را ایجاد کنید.

در این مرحله، شما باید مخاطبان هدف، بیانیه ماموریت خود و ویژگی های منحصر به فردی که کسب و کار شما را تشکیل می دهند را درک کنید.

اگر می‌توانید با اطمینان بگویید که بر این مراحل مسلط شده‌اید، زمان آن رسیده است که به یکی از بخش‌های هیجان‌انگیزتر برندسازی یعنی طراحی بصری بروید. ما در مورد لوگو، پالت رنگ، تایپوگرافی (فونت)، نماد نگاری و سایر اجزای بصری شما صحبت می کنیم.

همانطور که این عناصر را ایجاد می کنید، مجموعه ای از دستورالعمل های برند (یا یک راهنمای سبک برند) بسازید تا ترکیب و استفاده از دارایی های بصری شما را کنترل کند. این اطمینان حاصل می کند که هر کسی که از نام تجاری جدید شما استفاده می کند این کار را به طور دقیق و مداوم انجام می دهد.

5. صدای برند خود را پیدا کنید.

بعد، جزء شنیداری برند خود را در نظر بگیرید. اگر نام تجاری شما با آن مکالمه داشته باشید یا برای شما پیامک ارسال کند، چه صدایی خواهد داشت؟

نحوه ارتباط شما با بازار هدف نیز بخشی از برندسازی شما محسوب می شود. شما می خواهید صدای برندی را تعریف کنید که با مخاطبان شما ارتباط برقرار می کند و طنین انداز می شود - در غیر این صورت، آنها احتمالاً توجهی نمی کنند. به همین دلیل، در بازگشت به مرحله اول تردید نکنید تا با چه کسی صحبت می کنید آشنا شوید.

از کمپین‌های تبلیغاتی و زیرنویس‌های رسانه‌های اجتماعی گرفته تا پست‌های وبلاگ و داستان برندتان، مطمئن شوید که لحن شما در تمام محتوای نوشتاری‌تان ثابت است. به مخاطبان خود فرصتی بدهید تا با برند شما آشنا شوند و یاد بگیرند که صدای شما را تشخیص دهند. بهتر از این، صدایی سرگرم کننده و سرگرم کننده را فرا بگیرید و مشتریان شما مشتاقانه منتظر به روز رسانی های ایمیل و رسانه های اجتماعی شما خواهند بود.

6. نام تجاری خود را به کار بگیرید

برند شما فقط در صورتی کار می کند که این کار را انجام دهید. پس از اتمام طراحی و ایجاد نام تجاری جدید (یا تغییر نام تجاری)، آن را در تمام اینچ از کسب و کار خود ادغام کنید. توجه بیشتری داشته باشید تا مطمئن شوید در هر جایی که کسب و کار شما مشتریان را لمس می کند نمایش داده می شود. در اینجا چند نکته برای اعمال نام تجاری خود در سراسر سازمان آورده شده است.

سایت اینترنتی

لوگو، پالت رنگ و تایپوگرافی خود را در وب سایت خود پخش کنید. از چیزی جز دارایی های از پیش تعریف شده خود در دستورالعمل های برند خود استفاده نکنید. وب‌سایت شما بخش عمده‌ای از هویت شرکت شما است – اگر نشان‌دهنده برند شما نباشد، تنها تجربه‌ای دلخراش برای مشتری ایجاد می‌کند. همچنین، مطمئن شوید که همه کپی‌های وب، فراخوان‌ها برای اقدام، و توضیحات محصول، صدای برند شما را منعکس می‌کنند.

رسانه های اجتماعی

همه عکس‌های نمایه، روی جلد و تصاویر برند باید نشان‌دهنده برند شما باشند. در نظر بگیرید که لوگوی خود را به عنوان عکس نمایه خود قرار دهید – این کار باعث می‌شود مشتریان راحت‌تر کسب‌وکار شما را بشناسند. مانند وب‌سایتتان، مطمئن شوید که همه اطلاعات نمایه، پست‌ها و زیرنویس‌ها صدای برند شما را منعکس می‌کنند.

بسته بندی

اگر شما یک تجارت محصولات فیزیکی دارید، محصول شما احتمالا ملموس ترین راه تعامل مشتریان با برند شما است. به همین دلیل، بسته بندی شما باید نشان دهنده برند جدید شما باشد - در طراحی، رنگ، اندازه و احساس.

تبلیغات

از آنجایی که تبلیغات (دیجیتال و چاپی) اغلب برای ایجاد آگاهی از برند و معرفی مصرف کنندگان به برند شما استفاده می شود، بسیار مهم است که آنها نشان دهنده برند شما باشند. در واقع، نام تجاری شما باید فرآیند ایجاد تبلیغات را آسان‌تر کند - با راهنمای سبک برند خود، از قبل می‌دانید که تبلیغات شما چگونه باید ظاهر شوند و چه نوع کپی را باید بنویسید.

فروش و خدمات مشتری

یک برند به اندازه افراد پشت سر آن قدرتمند است و اگر افراد شما برند شما را به کار نگیرند، برای شما کارساز نخواهد بود. علاوه بر این، برند شما بیشتر از بازاریابی شما کاربرد دارد. فروشندگان و خدمات مشتری خود را از دستورالعمل های برند خود مطلع کنید و به آنها بگویید که از آن استفاده کنند، به خصوص زمانی که مستقیماً با مشتریان در ارتباط هستند. چه آنها یک نسخه نمایشی محصول مارک را به اشتراک بگذارند یا به سؤالات پشتیبانی مشتری پاسخ دهند، آنها را تشویق کنید که از لوگو، شعار، تصاویر و صدای برند شما استفاده کنند.

نکات برندسازی برای مشاغل کوچک

  • با برند خود به عنوان یک شخص رفتار کنید.
  • ثبات را در اولویت قرار دهید.
  • استراتژی برند را دنبال کنید.
  • اجازه ندهید الهام به تقلید تبدیل شود.
  • از برندسازی برای استخدام استفاده کنید.

1. با برند خود به عنوان یک شخص رفتار کنید.

برای اینکه سر خود را به بهترین نحو در فرآیند برندسازی بپیچید، برند خود را به عنوان یک شخص در نظر بگیرید. برند شما باید دارای هویت (چه کسی است)، شخصیت (نحوه رفتارش) و تجربه (چگونه به خاطر سپرده می شود) داشته باشد.

این سوالات را در مورد برندتان از خود بپرسید:

  1. برند شما چگونه خود را معرفی می کند؟ اگر قرار بود ظاهر خود را توصیف کند، چگونه این کار را انجام می داد؟
  2. برند شما چگونه در مورد محصولات یا خدمات شما صحبت می کند؟ آیا جدی و حرفه ای خواهد بود یا طنز و هیجان انگیز؟
  3. بعد از اینکه برای اولین بار با نام تجاری شما ملاقات کردید، کسی در مورد آن چه می گوید؟ چند جمله برای توصیف آن استفاده می کنند؟

هدف از برندسازی ایجاد ارتباط با مشتریان شماست. ساده ترین راه برای انجام این کار این است که با برند خود به عنوان یک شخص رفتار کنید و درک کنید که می خواهید مشتریان شما نیز همین کار را انجام دهند.

2. ثبات را در اولویت قرار دهید.

ناهماهنگی اولین اشتباه برندسازی است که شرکت ها مرتکب می شوند. ناهماهنگی برند شما را تضعیف می کند و مشتریان شما را سردرگم می کند. برندهای قابل تشخیص و ارزشمند ثبات را در اولویت قرار می دهند - و از مزایای آن بهره مند می شوند. زمانی که برند شما در رسانه ها و پلتفرم ها حضور یکپارچه دارد، مشتریان می توانند به راحتی با برند شما آشنا شوند، بشناسند و به مرور زمان برند شما را ترجیح دهند. دستورالعمل های برند می تواند به این ابتکار کمک کند

3. یک استراتژی برند بسازید و دنبال کنید.

استراتژی برند فراتر از دستورالعمل های برند شماست. این یک برنامه با اهداف مشخص و بلندمدت است که می توان با تکامل برند شما به آن دست یافت. این اهداف معمولاً حول هدف برند شما، احساسات، انعطاف پذیری، آگاهی رقابتی و مشارکت کارکنان می چرخند.

به یاد دارید که چگونه گفتم که برندسازی یک فرآیند مداوم است؟ چیزهای زیادی در آن وجود دارد. یک استراتژی نام تجاری می تواند به شما کمک کند که این فرآیند را به یک روش خوب تبدیل کنید که باعث می شود برند شما به سمت موفقیت و شناخته شدن حرکت کند

4. اجازه ندهید الهام به تقلید تبدیل شود.

تحلیل رقابتی مهم است. نه تنها به شما در مورد جایگاه رقبا و چگونگی برتری آنها آموزش می دهد، بلکه می تواند در مورد اینکه چگونه می توانید برند خود را بهبود ببخشید یا بیشتر متمایز کنید، به شما ایده می دهد.

با این حال، مراقب باشید که در دام تقلیدی نیفتید. تحقیقات رقابتی خود را محدود نگه دارید و بر آنچه سازمان شما به میز می آورد تمرکز کنید. فقط به این دلیل که یک رقیب (یا دو نفر) شرکت خود را به روشی خاص علامت گذاری کرده اند، به این معنی نیست که شما باید از آن پیروی کنید. برندهای جدید، منحصر به فرد و تحریک آمیز، برندهایی به یاد ماندنی هستند.

5. از برندسازی برای استخدام استفاده کنید.

برندسازی قوی باعث افتخار کارمندان شما می شود. می دانم که به ارتباط با HubSpot افتخار می کنم، خیلی کمتر در آنجا کار می کنم. از برند خود برای جذب افراد با استعداد استفاده کنید. اگر استخدام یک ابتکار قوی برای سازمان شما است، بخشی از منابع خود را به برندسازی کارفرما اختصاص دهید. نام تجاری کارفرما نحوه بازاریابی شرکت خود را برای جویندگان کار و کارمندان فعلی است. اگر شما به طور عمومی به سازمان خود افتخار می کنید، دیگران نیز به آن افتخار می کنند.

آماده هستید ؟ برند خود را بسازید ...

نام تجاری، نام، لوگو، پالت رنگ، صدا و تصاویر سازمان شما است. همچنین بیشتر است. این همان احساس ناملموسی است که مشتریان شما هنگام تعامل با برند شما دارند. می دانید، تجربه ای که در ابتدا در مورد آن صحبت کردیم.

اینگونه است که برندهای قدرتمند از سایرین منحرف می شوند. اجزای ملموس به این امر کمک می کنند - یک لوگوی زیبا، یک شعار زیرکانه، یک مانیفست معتبر و صدای واضح برند - اما برندهای واقعا قوی زمانی که روی تصویر بزرگ برند خود تمرکز می کنند، پیشرفت می کنند. به قلب و روح مخاطبان هدف و سازمان خود برسید و یک برند موفق به دنبال آن خواهد آمد.

ساخت آنلاین رزومه
رزومــتـو ساختـی؟
ساخت رزومه حرفه‌ای کمتر از 5 دقیقه!
ساخت آنلاین رزومه
0 / 5 (از مجموع 0 رأی)
0
نظر خود را وارد کنید
ارسال نظر
محبوب‌ترین قالب‌های رزومه
مطالب مرتبط

شغل دوم برای کارمندان

مهارت های شغلی پردرآمد کدام هستند؟

دورکاری چیست؟

چگونه شبکه سازی کنیم؟