اصول نوشتن یک رزومه حرفه ای

2021-08-31 16:23:31
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه
اصول نوشتن یک رزومه حرفه ای
اگر میخواهید رزومه شما بیشترین تاثیر را روی کارفرما یا مدیر استخدام بگذارد ناگزیر هستید تا اصول نوشت...

اگر میخواهید رزومه شما بیشترین تاثیر را روی کارفرما یا مدیر استخدام بگذارد ناگزیر هستید تا اصول نوشتن رزومه حرفه ای را رعایت کنید.مهم ترین موارد برای نوشتن یک رزومه کاری خوب و حرفه ای را برای شما شرح خواهیم داد تا با رعایت این موارد به بهترین نتیجه ممکن دست یابید. این مقاله کاری است از رزومیتو که در بخش آموزش رزومه نویسی تهیه و ارائه شده است.

اصول نوشتن رزومه حرفه ای

نمونه رزومه کاری ساخته شده مهندس عمران توسط رزومه ساز آنلاین resumito.com

اگر بخواهیم مهم ترین نکات و اصول نوشتن یک رزومه حرفه ای را بیان کنیم می توانیم به موارد زیر به صورت تیتر وار اشاره نمائیم:

ساخت رزومه حرفه‌ای رایگان در 10 دقیقه

اصول نگارش یک رزومه حرفه ای :

 • استفاده  از اعداد و ارقام در رزومه
 • انتخاب قالب مناسب
 • انتخاب یک فونت خوب و حرفه ای
 • نوشتن اطلاعات تماس به صورت درست و اصولی
 • نوشتن خلاصه رزومه درست
 • نوشتن بخش تجربیات به صورت اصولی
 • نوشتن فعالیت های داوطلبانه
 • ذکر مهم ترین دستاوردها
 • نوشتن رزومه مختص هر شغل
 • استفاده از رزومه ساز آنلاین
 • ارسال رزومه به صورت پیوست در ایمیل

1 - استفاده از اعداد در توضیحات رزومه

اعداد و ارقام به رزومه شما وزن و اعتبار می دهد.دو مورد زیر را در نظر بگیرید :

استفاده از اعداد و ارقام در رزومه :
دارای 8 سال سابقه کار مفید، تجربه افزایش فروش 23 درصدی در سال اول حضور در شرکت

 

عدم استفاده از اعداد و ارقام در رزومه :
دارای سابقه کاری مرتبط و تجربه افزایش فروش شرکت در سال اول کاری

 

همانطور که به وضوح در مورد بالا می توانید ببینید با ذکر اعداد و ارقام می توانید به رزومه خود اعتبار و وزن بدهید.استفاده از عدد و ذکر دقیق مقدار در ارائه توضیحات می تواند موجب باورپذیری مواردی که ذکر می کنید شده و خواننده رزومه به طور دقیق توضیحات شما را درک نماید. عدم استفاده از اعداد در جایی که نیاز است می تواند رزومه شما را سطحی جلوه داده و از یک رزومه حرفه ای دور سازد

2 - انتخاب یک قالب رزومه مناسب

رزومیتو پر است از انواع قالب های رزومه که می توانید در سایت آنها را بررسی نمائید. این قالب ها به صورتی انتخاب و ارائه شده اند که بتوانید برای هر شغلی که مد نظر دارید یکی از آنها را انتخاب و به گونه ای شخصی سازی نموده تا به بهترین نتیجه مورد نظر خود برسید. امکاناتی چون جابجایی موارد در رزومه، امکان انتخاب فونت دلخواه، امکان تغییر رنگ تمامی بخش ها در رزومه و ... می تواند شما را به یک قالب رزومه عالی برساند.

3 - انتخاب یک فونت خوب و حرفه ای

انتخاب یک فونت خوب در نوشتن یک رزومه حرفه ای بسیار مهم می باشد. اندازه و نوع فونت اگر دور از استاندارد باشد موجب آزرده شدن خواننده و مسئول استخدام می شود به گونه ای که در همان ابتدا رزومه شما را دور انداخته و رد می کند. پس در انتخاب یک فونت خوانا و خوب و اندازه مناسب وسواس به خرج دهید.

4 - نوشتن اطلاعات تماس در رزومه

اطلاعات تماس رزومه پل میان شما و مدیر استخدام است. اگر از اطلاعات تماس غیر استاندارد مانند ایمیل های غیر حرفه ای یا ارائه شماره تماسی که در دسترس نیست استفاده کنید مدیر استخدام شما را یک فرد غیر حرفه ای قلمداد کرده و بعید  است که سعی در برقراری ارتباط با شما داشته باشد.

5 - نوشتن یک خلاصه رزومه حرفه ای 

قبلا در مقاله نوشتن خلاصه رزومه به صورت دقیق و کامل مهم ترین نکات در نگارش یک خلاصه رزومه حرفه ای را توضیح داده ایم اما اگر بخواهیم به صورت خلاصه این مورد را توضیح دهیم میتوانید به مثال زیر دقت کنید.

 

خلاصه رزومه خوب
گرافیستی خلاق دارای 7 سال سابقه، با شرکت های مطرح همکاری داشته ام. در استفاده از نرم‌افزارهای فتوشاپ (Adobe photoshop)، کورل و ادوبی ایلاستریتور مهارت دارم.

 

6 - نوشتن تجربیات کاری در رزومه

در آینده مقاله ای به صورت کامل برای طرز نوشتن تجربیات کاری در رزومه برای بلاگ رزومیتو خواهیم نوشت که به صورت دقیق موارد مهم آنرا توضیح بدهیم اما اگر بخواهیم موارد مهم این بخش  را ذکر کنیم می توان به نکات زیر اشاره نمود :

 • ذکر مهم ترین تجارب کاری تان
 • ذکر دقیق تاریخ شروع و اتمام تجربیات
 • پرهیز از ذکر تجربیات ناموفق کاری
 • ذکر فعالیت های داوطلبانه در این بخش ( در صورت نداشتن تجربه کاری)

7 - نوشتن فعالیت های داوطلبانه

برای این مورد نیز یک آموزش جامع ارائه نموده ایم که می تواند راهگشای کار شما باشد اما اگر بخواهیم در 2 نکته انرا به طور کاملا خلاصه توضیح دهیم میتوان گفت :

1- ذکر فعالیت های داوطلبانه در صورت نداشتن تجربه کاری

2- ذکر فعالیت های داوطلبان مرتبط با کاری درخواستی

8 - ذکر دستاوردهای شما در رزومه

این بخش یکی از مهم ترین بخش ها در نوشتن یک رزومه حرفه  ای است چرا که دستاوردها همیشه می تواند مورد توجه مدیران استخدام باشد. کسب مقام از جشنواره ها یا چاپ کتب و مقالات معتبر موارد مهمی است پس اگر دستاورد خاصی دارید حتما آنرا به طور دقیق ذکر نمائید.

9 - هر رزومه مختص یک شغل است

از ارائه یک رزومه برای درخواست های شغلی مختلف خودداری کنید. هر قالب رزومه برای یک شغل به خصوص خوب است و نمی توان یک رزومه را برای شغل های مهندسی برق یا بازاریابی ارائه نمود چرا که جنس این دو شغل با هم متفاوت هستند. شما در شرح و خلاصه رزومه می بایست برای هر شغل موارد مرتبط با آن را ذکر کنید و به طور کل هر شغل یک رزومه مختص به خود می خواهد و این یکی از مهم ترین اصول در نوشتن یک رزومه حرفه ای است.

10 - استفاده از رزومه ساز آنلاین

رزومه سازهای آنلاین حرفه ای بستری مناسب برای ساخت یک رزومه عالی و حرفه ای در یک فرمت استاندارد هستند.شما می توانید در کمترین زمان ممکن به بهترین نتیجه مورد نظر رسیده و یک رزومه حرفه ای را بسازید. به جد توصیه می کنیم اگر می خواهید به صورت سنتی و دستی یک رزومه بنویسید در تصمیم خود تجدید نظر کنید.

نتیجه گیری :

در این مقاله سعی کردیم مهم ترین نکات برای نوشتن یک رزومه حرفه ای را برایتان شرح دهیم.مواردی چون استفاده از رزومه ساز انلاین آنقدر مهم هستند که خود تعدادی از موارد فوق را در دل خود حل میکنند.شما می توانید از رزومه ساز آنلاین رزمیتو برای ساخت یک رزومه حرفه ای کمک بگیرید تا با کمترین خطا و اشتباه ممکن بهترین رزومه را بسازید و شانس خود برای تائید و مورد قبول واقع شدن رزومه را به مراتب بالا ببرید.

ساخت آنلاین رزومه
رزومــتـو ساختـی؟
ساخت رزومه حرفه‌ای کمتر از 5 دقیقه!
ساخت آنلاین رزومه
0 / 5 (از مجموع 0 رأی)
0
نظر خود را وارد کنید
ارسال نظر
محبوب‌ترین قالب‌های رزومه
مطالب مرتبط

انتخاب فونت مناسب برای رزومه نویسی

مزایا و معایب استفاده از رزومه ساز آنلاین

نحوه نوشتن رزومه کاری

چرا رزومه ای که می نویسیم رد می شود ؟